Volím Svobodné
Deníček Ego Práce Články Kontakt Ondřej Havelka - Melody Makers

Můj mikrosvět

29.9.2015Deník mucholapky
3.8.2013Fermentuji, tedy jsem
14.7.2013Spontánní pneumothorax
11.7.2011Změna trvalého pobytu
22.2.2011Nenechám se sečíst
14.11.2010Jak vidím sociální síť Facebook
21.4.2009Rekonstrukce bytu
9.9.2008Milej Ježíšku...
15.6.2008Espresso pronto!
26.3.2008Bordel v tašce
5.3.2008Globální hic
4.1.2008ZMETKUUU! Plav rychlejc!
3.1.2008Oblíbená slova do zásoby
26.12.2007Prodej originálů fotek
3.12.2007Závislost čajová
9.11.2007Domácí audio z PC
1.11.2007Krucipísek! Ukradený internet!

Návody pro začátečníky

9.12.2010Kde mám svoje hesla?!
22.1.2008Spellcheck it baby!
11.1.2008Jaký pořídit MP3 přehrávač
23.11.2007Co koupit za foťák
12.11.2007ICQ a soukromí
7.11.2007Softwarový průvodce
6.11.2007Základy práce se ZIPem
1.1.2006Jak zmenšovat fotky
16.12.2005Přehrávání videa (DivX, DVD)

Taneční kurzy pro pokročilé IT

3.2.2009Textový soubor z UTF-8 na CP1250?
25.7.2008Bluetooth univerzálně
17.1.2008Zrušení tisku ve Windows XP trvá moc dlouho
6.11.2007Nejde mi odinstalovat AVG7
6.11.2007Úplně jednoduchý prohlížeč obrázků
24.10.2007DOSová aplikace pod WinXP baští 99% CPU
21.6.2007Přechod z MS Outlooku na Thunderbird
5.6.2007Kde všude hledat trojské koně ve Win
1.6.2007Když zamrzne služba Windows Update
12.3.2007Přechod z MS pošty na Mozilla Thunderbird
24.1.2007Snadné přepínání síťových profilů WinXP
5.12.2006Tisk z DOSu na USB tiskárny
1.12.2006Začínáme vyhledávat pomocí Total Commanderu
26.10.2006Skripty při ukončení WinXP Pro
25.10.2006Světové spam blacklisty pro začátečníky
28.7.2006Zhroucené DBX úložiště Outlook Express
25.7.200625 řádků v DOSovém programu pod WinXP
21.2.2006Jak propojit domácí kino se zvukovkou digitálně

Spellcheck it baby!

2008
22
leden

Strojová kontrola pravopisu je něco, co vám pomůže odstranit ty nejzákladnější chyby z psaného projevu. Pohybujete se po internetu? Předpokládám, že ano. Že občas i něco napíšete? Vsadím na to. A že ty diktáty byly na základce většinou takové všelijaké? Inu..

Microsoft Office

Po instalaci české verze je už funkce automatické kontroly rovnou zapnutá, netřeba se tímto tedy zabývat dál. Jen doufám, že jsou slovníky kvalitnější, než byly v roce 1998, kdy nerozpoznávaly tuším přívlastky s předponou nej-.
Ovšem pozor, chytří kluci z Redmondu a ÚJČ pro nás připravili specialitu, a tou je i kontrola gramatiky! Nemělo by se vám tedy stát, že napíšete příšerný nesmysl v podmiňovacím způsobu „by jsem“.
Ke stažení pro Office 2003 a pro Office 2007

OpenOffice.org 2

Tento kancelářský balík zdarma poskytoval české slovníky pravopisu jen do určité verze, posléze musely být ze základní instalace odebrány kvůli rozdílné licenci. Kdykoliv si ovšem můžete podtrhávání češťyny nainstalovat, způsoby jsou dva:

 • přes nabídku Soubor -> Průvodce -> Instalovat nové slovníky; otevře se dokument DicOOO, který obsahuje příslušná makra, průvodce vás navede k snadné instalaci kontroly pravopisu, hyphenace i thesauru
 • ručně lze přidat výše uvedené do adresáře "c:Program FilesOpenOffice.org 2.3sharedictooo" a jedná se o soubory:
  cs_CZ.aff (prefixy a suffixy)
  cs_CZ.dic (samotná slovní zásoba)
  hyph_cs_CZ.dic (hyphenace, neboli dělení slov)
  th_cs_CZ_v2.dat (slovní zásoba thesauru)
  th_cs_CZ_v2.idx (index ke slovní zásobě thesauru)

Ke stažení jsou slovníky pro OOo na adrese http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Dictionary

OpenOffice.org 3

Do verze 3 se slovníky instalují coby doplněk, ne nepodobný systému okoukanému z Mozilla aplikací. Lze tak učinit z nabídky Nástroje -> Správce rozšíření -> Přidat

Ke stažení jsou OOo slovníky ve formě rozšíření zde http://extensions.services.openoffice.org/dictionary

PSPad

Skvělý program pro úpravu čistého textu, vhodný jak pro programátorské účely, tak i jako náhrada běžného Poznámkového bloku. K dokonalosti přispívá i to, že autor pamatuje na kontrolu pravopisu a přímo na stránce s odkazem na stažení programu se nachází i český slovník.
http://www.pspad.com/cz/download.php
Perlička: po instalaci českého slovníku existuje v PSPadu krásná funkce doplnění diakritiky do textu diakritiky zbaveného. Jedná se o nabídku Úpravy -> Konverze -> Doplnit diakritiku

Microsoft Outlook a Outlook Express

"Velký žlutý vykuk“, který je součástí komerčního balíku Microsoft Office, obsahuje kontrolu pravopisu už po instalaci sám o sobě. Nicméně jeho chudší bratranec OE tuto funkci získá právě až po instalaci balíku Office, takže zdarma si v něm nezaspellujete.

Mozilla Thunderbird

Prostě miluju software „pro lidi“, tam se dbá skutečně na to, co lidé potřebují, a ne to co chce výrobce marketingově prodat. Tento pošťák po vás zkontroluje hrubky také docela snadno, toto je postup instalace (platí od verze 2):

 1. Stáhněte si rozšíření ze stránky addons.mozilla.org tím, že kliknete na příslušný odkaz pravým tlačítkem myši a zvolíte Uložit cíl jako... čímž si stáhnete XPI balíček
 2. V Thunderbirdu zvolte Nástroje -> Správce doplňků a za jeho pomoci přidejte stažený XPI balík
 3. Po restartu programu zkontrolujte nastavení v Nástroje -> Možnosti -> Vytváření -> Pravopis. Slovník umí kontrolovat jak český text s diakritikou, tak bez.

Miranda IM

To by nebyla ani Miranda, kdyby neuměla všecko. Ani zde není těžké rozběhnout funkci „Soudružka učitelka na čédinu“. Budete potřebovat:

 1. Doplněk Spell Checker
 2. Kecací okno TabSRMM, Scriver anebo modifikovaný standard SRMM. Bližší info na linku uvedeném v bodě 1)
 3. Doplněk Custom Profile Folders, kterým doplňku sdělíte, kde se nachází slovník
 4. Slovník. Doplněk Spell Checker baští slovníky z OpenOffice 2, takže postačí cs_CZ.aff a cs_CZ.dic, stažitelné též na http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Dictionary

Jelikož má Mirandu každý člověk úplně jinou, je těžké popsat instalaci přesně, nicméně v principu jde o to umístit doplněk spellcheckerW.dll a folders.dll do adresáře Miranda/Plugins, slovníky do libovolného adresáře, například Miranda/Dictionaries a po spuštění Mirandy jen určit, kde se slovník nachází přes Možnosti -> Vlastní úpravy -> Složky. Samotná kontrola pravopisu se pak nastavuje v Možnosti -> Komunikace -> Kontrola pravopisu
 

Oficiální ICQ 5 nebo 6

Nevím o způsobu, jak smysluplně zkontrolovat češtinu v těchto oficiálních klientech. Bohužel právě zde se nejedná o produkt pro lidi, ale marketingový produkt. Pryč, úprk!

QIP 2005 ICQ klient

Toto je stále udržovaná vývojová větev ruského ICQ klienta, ve které se kontrola pravopisu řeší externím programem QiPSpeller (pozor, pro vývojovou větev Infium je QiPSpeller řešen již formou pluginu, viz dále). Prográmek je v ruštině a navíc není unicode, takže se jen můžeme domnívat, co které volby znamenají. Jistou formou intuice jde ale tato věc nastavit a zprovoznit.
Stáhněte instalační balíček a spusťte setup.exe. Vynález se nainstaluje do adresáře QIP/QiPSpeller. Do podadresáře QIP/QiPSpeller/Dict si umístěte české slovníky cs_CZ.aff a cs_CZ.dic z OpenOffice.org 2. Spusťte QiPSpeller.exe a ten se zjeví v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows. Pravým tlačítkem myši vyvolejte konfiguraci a definici RU slovníku nahraďte za cestu k CZ slovníku. Hotovo, můžete si spustit QIP 2005.

QIP Infium

Zde ruští bratři pamatovali na češtinářská vohrábla, instalace je velmi prostá, stáhnete si balíček QiPSpeller, rozbalíte jej do adresáře QIP Infium/Plugins (takže vám vznikne QIP Infium/Plugins/QiPSpeller a v něm qipspeller.dll a adresář Dict).
Používá též slovníky cs_CZ.aff a cs_CZ.dic z OpenOffice.org 2

Pidgin (dříve GAIM)

Další z instantních kecálků pro více protokolů (ICQ, AIM, Jabber, Yahoo, IRC a další) obsahuje kontrolu pravopisu postavenou na GNU ASpell, stejně jako prohlížeč internetu Opera. Instalaci provádí přímo instalátor, takže je vhodný i pro úplné začátečníky, hned vše funguje.

Microsoft Internet Explorer 7

Pokud opravdu lpíte na tomto internetovém prohlížeči a chcete si po sobě zkontrolovat hrubky, budete potřebovat nadstavbu IE7Pro, v ní povolíte kontrolu pravopisu a doplníte ho o slovníky zase z OpenOffice. Podrobný návod se nachází na stránkách IE7Pro
 

Mozilla Firefox

Zde je instalace shodná s poštovním klientem Thunderbird:

 1. Stáhněte si rozšíření ze stránky addons.mozilla.org tím, že kliknete na příslušný odkaz pravým tlačítkem myši a zvolíte Uložit cíl jako... čímž si stáhnete XPI balíček
 2. Ve Firefoxu zvolte Nástroje -> Správce doplňků a za jeho pomoci přidejte stažený XPI balík
 3. Po restartu programu zkontrolujte nastavení v Nástroje -> Možnosti -> Rozšířené -> Obecné — Při psaní kontrolovat pravopis.

Opera 9

Zde není řešeno kontrolování pravopisu na úrovni doplňku, ale externím programem ASpell (GNU licence). Je tedy zapotřebí jej stáhnout z FTP ftp://ftp.gnu.org/gnu/aspell/, nainstalovat a doplnit o slovníky
(ten český má po rozbalení 50MB — ech!).
Jakmile je  ASpell nainstalován i s muničním zásobníkem, stačí spustit Operu, napsat něco v textovém poli na webové stránce, stisknout v něm pravé tlačítko myši a zvolit Kontrolovat pravopis. No, zde je ještě co dohánět, řekl bych.

Opera 10

Tak nejnovější Opera už to umí také sama od sebe, stačí zajít na nějakou webovou stránku, kde je textové pole pro psaní, zmáčknout tam pravé tlačítko myši a vybrat, že chceme kontrolovat pravopis. Pokud slovník není nainstalován, zeptá se sama Opera, jestli češtinu stáhnout a nainstalovat. Stačí vše odsouhlasit, potvrdit licenci a je hotovo.

[cnw:counter]