Jak vidím sociální síť Facebook

Můj experiment byl zpočátku koncipován jednoduše — co se stane, když přestanu na týden používat svůj profil na síti Facebook? Nejsem si úplně jist, co jsem očekával, ale rozhodně to nebylo nic spektakulárního, všechno se samozřejmě točí dál, jeden člověk ze stovek miliónů, to nic neznamená. O to větší však byla účinnost v mojí hlavě — měl jsem totiž dost času si s jistým odstupem zhodnotit, co vlastně my všichni „FB spojení“ děláme, proč to děláme a jestli to všechno stojí za to.

Co se mi na FB líbí?

Líbí se mi užitečnost a možnost nastavit si přísun informací tak, jak si přeji. Všechno, co se šustne ve světě počínaje japonským výrobcem kávových mlýnků, přes lokální oblíbenou kapelu a konče zápisky přátel z cest po střední Americe se dozvím v jednom proudu a nemusím navštěvovat vůbec žádné jiné webové stránky, které jsou aktualizované s mnohem horší spolehlivostí. Užitečnost tedy spatřuji určitě ve zpravodajské hodnotě. Ze soukromějšího pohledu vím, kdy se konají koncerty, kdy se půjde do biografu, co kde kdo pořádá. O žádnou vydanou informaci nepřijdu, což se mi může snadno stát, když bych se informoval po staru — návštěvami webů.

Co se mi na FB nelíbí?

a) Uživatelé jsou pro FB Inc. pouze jednoduché cíle reklamy a zdroje datových kostek. Z obchodního hlediska nic proti tomu, z osobního hlediska hodně nepříjemné. O něco horší je, že své osobní údaje svěřuje uživatel výrobcům aplikací — kvízů, her, narozeninových připomínačů a jiných, úplně zbytečných věcí, skrz které uživatelé dobrovolně saturují spekulanty demografickými daty.

b) Stále ještě nebyly implementovány všechny možnosti, jak si chránit stoprocentně své soukromí a jak se nenechat hloupými uživateli diskreditovat. Ze své podstaty to však nemusí být ani úplně možné, protože v momentě, kdy vznikla funkce Nahrát fotku, už měl kdokoliv možnost vám byť i nevědomky uškodit.

c) Lidé této umělohmotné virtuální realitě přikládají čím dál větší váhu a začínají ji vyhodnocovat stejně či s ještě vyšší důležitostí, než realitu samotnou. Řešení vztahů, domýšlení nevyřčeného, analyzování emotikonů, to všechno se může zvrhnout v obrovská nedorozumění a zhroucení něčeho, co by se jinak při normální komunikaci vůbec nezhroutilo. Psaného může začít vznikat více než tváří v tvář říkaného a text nikdy nenahradí slovo, intonaci, mimiku.

d) Další platforma, která svádí k tomu víc o činech plácat, než je uskutečňovat. Není to ale chybou platformy, ale je to vlastnost lidí, kteří se k tomu nechají obecně velmi snadno zlákat.

V čem spatřuji rizika?

a) Ztráta času a příležitostí dělat něco skutečného a užitečného. Pokud si cíleně uživatel nestanoví, co pro něj tato platforma znamená, jak z ní těžit a jak si neškodit, pak se ztratí v úplně rozbředlém světě ničeho.

b) Ztráta soukromí. I sebelepší možnosti nastavení nezabrání tomu, abyste neplácli do éteru něco, co vás může setsakramentsky v jakkoliv vzdálené budoucnosti mrzet. Nevhodná fotka z mejdanu, nevhodný status, nevhodná přihláška ke skupině. Z mého pohledu se velmi veliké procento uživatelů veřejně a dobrovolně každý den diskredituje tím, že píše prázdnou vatu, vulgární vatu, přiznává nějakou neschopnost či nízkou úroveň gramotnosti.

c) Obrovské riziko pro děti. Jelikož děti neznají objektivní míru, sebedisciplínu a sebereflexi, mohou se do tohoto světa/nesvěta úplně propadnout a napáchat velké škody neznalostí sobě, své rodině či svým přátelům.

Katastrofické scénáře

Strašlivé zprávy v novinách, vykradené byty, obtěžování, stalking, vyhazov z práce? Že se nám to nemůže stát? No nemůže, dokud se to nestane. Koho že by bavilo prohrabávat se několik let nazpátek mými statusy? Nu, každého, koho něco zajímá. Může to být nadřízený v současném zaměstnání, může to být personalista budoucího zaměstnání, o které se ucházím, může to být stalker. A že si nikoho takového přeci vědomě nepřidáte? Přidáte si cizí blondýnu či svalovce. Nebo si je přidá někdo z vašich stovek přátel. Máte zveřejněné některé údaje pro přátele přátel. Máte problém.

Jak Facebook NEpoužívám

Udělal jsem sám sobě soupis toho, jak bych měl tuto platformu používat a co jí nesvěřit. Domnívám se, že takto lze minimalizovat zmíněná rizika na nejnižší možnou míru a přesto požívat nabízených výhod a služeb.

Další zajímavé zdroje