Psané slovo

29.9.2015 Deník mucholapky

Já vím, je to asi trochu švihlý psát o svojí kytce, ale já ji mám rád a postupem času k ní držím čím dál tím větší respekt za to, co všechno v mé péči přežila, jak mě učí a nepřestává překvapovat. A taky o ní píšu pro svého báječného bratrance Plcha, který zálibu v karnivorózních trifidech nalezl ještě dříve, než já, a se kterým se vídám mnohem méně, než by bylo záhodno.

3.8.2013 Fermentuji, tedy jsem

aneb Kolik infekcí doma máš, tolikrát jsi člověkem

Zcela plíživým způsobem mě kolonizovali mikrobi. Tedy vlastně mojí domácnost. Než jsem si tu hrozbu stačil uvědomit, zjistil jsem, že se skoro každé ráno alespoň půl hodiny věnuji té zoo-botanické zahradě, která mi tu kvete a bují. Připadám si jako v hospodářství, kde se dojí skot, hází slepicům, podestýlá králíkům, čistí chlívek čuníkům. A není to vlastně nic nového, všechno to fermentování a kysání už tu dávno bylo, jen se na něj zase na chvíli zapomnělo a teď je z toho nová mladá generace vyjevená, jak je to cool. Včetně mne, tedy!

14.7.2013 Spontánní pneumothorax

Po zralé úvaze jsem se konečně uvolil sepsat něco o tomto onemocnění, které vlastně ani tak není úplně onemocněním, jako spíš nezaviněným úrazem. Tuhle patálii jsem si zase musel vylosovat za nějaký zásluhy; to bych nejspíš nebyl já, abych neměl nějaké ty extra vuřty. Nejdřív mi přišlo pitomý rozpitvávat vlastní nemoci na internetu, jenže na druhou stranu jsem sám nenašel žádné praktické zkušenosti podobných šťastlivců, abych vůbec věděl, co pro mě léčba a náprava bude znamenat. Takže jediný cíl tohoto zápisku je ten, že třeba poslouží někomu, komu křupne v plíci a začíná panikařit z představy flexou rozvráceného hrudního koše. Má rada na začátek: Nepanikařte!

22.2.2011 Nenechám se sečíst

Měsíc březen  v roce 2011 bude měsícem, kdy v pomyslném komíně nad spalovnou nám uloupených daní zahučí 250 Kč za každou osobu (tzn. 2,48 mld dohromady).

9.12.2010 Kde mám svoje hesla?!

Používáte internet? Zkusím si tipnout, že ano. Používáte e-mail? Zkusím si tipnout ještě jednou: ano. A v tento moment je téměř jasné, že následující návod je pro vás. V momentě, kdy si zřizujete svojí první e-mailovou schránku, volíte si heslo. S další e-mailovou schránkou další heslo. S registrací na fóru další. S registrací na facebooku, youtube, gmailu další. U poskytovatele služe další, v elektronickém bankovnictví zase, na eshopech ještě patnáct, ICQ, Skype..

14.11.2010 Jak vidím sociální síť Facebook

Můj experiment byl zpočátku koncipován jednoduše — co se stane, když přestanu na týden používat svůj profil na síti Facebook? Nejsem si úplně jist, co jsem očekával, ale rozhodně to nebylo nic spektakulárního, všechno se samozřejmě točí dál, jeden člověk ze stovek miliónů, to nic neznamená. O to větší však byla účinnost v mojí hlavě — měl jsem totiž dost času si s jistým odstupem zhodnotit, co vlastně my všichni „FB spojení“ děláme, proč to děláme a jestli to všechno stojí za to.

21.4.2009 Rekonstrukce bytu

„Jak se staví sen“ je takový pěkně idealistický název pořadu na rozzorové stanici TV Prima, tam to všecko vypadá krásně, stačí střihnout filmový pás a rázem je kus práce hotovo, na všechno je dost peněz. Prostě se postaví ten sen. Jak jsem ho stavěl já? Hmm.. skoro bych to přejmenoval na "Jak vypotit kýbl adrenalinu, nezbláznit se, nebýt trestně stíhaný za vraždu řemeslníka, kam zakopat jeho mrtvolu, a JAK HIML FAGOT NARVAT TU TRAVERZU NAD TY DVEŘE".
Abych měl i sám pro sebe sled událostí zapsaný, pokusím se zde zachytit časovou osu od prvopočáteční myšlenky se někam přestěhovat až do momentu, kdy postavím poprvé na čaj (čas T 0).

15.6.2008 Espresso pronto!

Milí přátelé, rád bych se vrátil ještě jednou ke kávovému tématu. Ne že bych jednou návštěvou v profi kafárně zožrál všetkú múdrost sveta, ale velice mne zaujala správná terminologie kávových variant, které si běžně v kavárnách objednáváme. Vychází z toho, že tuná v Čechách jsme na tom bídně, ba téměř ostudně. A to jak na straně konzumentů, kteří si nedovedou objednat, tak na straně prodávajících, kteří nedovedou připravit (a vychovat). Iritovalo mne to o to více, když jsem pořád dostával černou břečku a chtěl jsem takové to silné, s pevnou pěnou a malým obsahem, a málokdy jsem měl pocit, že mi to fakt chutná.

5.3.2008 Globální hic

Když jsem byl malý, naivní a obtloustlý, nechal jsem si navěšet na nos spoustu bulíků — že obětovat se pro druhé je to nejlepší, co mohu udělat, že hubnout se má hladověním, že rodina je neotřesitelná a že zeměkoule je na pokraji zkázy, kterou zavinil Člověk.

4.1.2008 ZMETKUUU! Plav rychlejc!

Plavání je vůbec asi jediný opravdový aktivní sport, který jsem vedle kuželek a kulečníku ochoten provozovat. Ba co ochoten — už pár let se mu věnuju s potěšením. Nikdy by mne nenapadlo, že budu kdy vykonávat tak zbytečné výdeje energie — ve třetí třídě jsem si odplaval svůj „Mokrý diplom“ na level „Kapr“ a na střední škole jsme měli plavání jednou týdně v rámci těláku, tudíž jsem to dělal, protože jsem musel. Nicméně kancelářská práce zkracuje žíly (krásný mýtus) a bylo zapotřebí se do něčeho pustit, tak jsem zvolil právě obří kostku vody, protože se mi zdála po předchozích zkušenostech nejméně pracná. Následně jsem dělal i pokusy s tělesnou konstitucí, zkoumal vybavení atd., takže si myslím, že třeba tento článek někomu přinese užitečné poznání.

1 2