Deníček

6.11.2008 genesis

Dneska jsem si vzpomněl na loňský červnový koncert Genesis, už sice nevím proč, ale určitě vím, že to byl výborný zážitek, na který doufám nikdy nezapomenu, skoro žádná jiná show ve mně doposud nezanechala tak pozitivní dojmy. Myslím, že si pořídím originálku záznamu When in Rome, tu prostě stojí za to mít ve sbírce, stejně jako Petera Gabriela či Floydy.
Jen tak na zkoušku jsem se podíval na YT, co všechno tam z tohoto koncertu mají, a hodně mile mě překvapilo, že vydavatelství Rhino Records umístilo do svého kanálu hezký průřez tímto DVD (a navíc bez omezení na vkládání).
Proto si přidávám Genesis do videostopu a pro tento týden je budu mít i jako featurované. Tak. A začne se I Know What I Like (In Your Wardrobe), anžto si připomeneme, jak to umí Phil s lidmi.

9.11.08
Na příštích pár dnů vybírám Turn It On Again, protože přeci jen není příliš mnoho písní, ve kterých bychom počítali třináct čtvrtek, schválně si to zkuste, střídá se 6 a 7 dob při slokách.
13.11.08 Jako poslední volím trošku něco jiného, a to sice takovou poctu všem hudebníkům, kteří se okolo Genesis motali — německý projekt "Celebrating the music of Genesis …and beyond“. Neuvěřitelná přesnost a perfektní provedení z nich myslím dělá nejlepší revival.

20.10.2008 alba comebacky

Poslední dobou nemám moc co psát, je potřeba vytvořit nějakou tu vatu. Tak třeba mě napadlo — děláte si někdy soukromé hudební comebacky? To jest taková zajímavá činnost: vezmete album, které jste poslouchali před deseti, patnácti, dvaceti lety, oprášíte jej a zkusíte, jak se na něj podíváte očima člověka, který prošel za tu dobu nějakým vývojem. Dělám to docela rád a výsledky jsou fakt zajímavé. Někdy si to poslechnu jednou a zasunuji (s náležitě štítivým gestem) zpět do katalogu, jindy se placce rituálně omluvím a zařadím znovu (aspoň na nějakou dobu) do běžného používání. Ty druhé případy jsou příjemnější, to jsou ty comebacky. Poslední dobou jsem exhumoval (uvedeny roky aktivního poslechu a následného vykopání):

8.10.2008 razor coffee

Laboratorní objev! To se vezme jeden kávovar z Aukra (100 ml), nacpou se tam tři kávové lžičky jemně mleté čerstvé kávy, desetkrát se nad tím otočí mlejnkem s chilli, přiklopí se to a dá se to vařit. Vařící voda hnaná přes kafe s sebou vezme chilli pálivost a když se tomu přidá ohřáté miéko a cukr, je z toho skvělý ranní turbo startér! Mokka razor kardiak (foto)!

23.9.2008 DPD a t-mobile

21. století, povidám si, změním si tarif u mobilního operátora přímo na netu, pěkně v pohodlí doma. Klikání probíhalo celkem bez problému, ve výsledku ale byla objednávka přes e-shop za 1,- Kč, a že prý mi bude zásilka doručena balíkovou službou. Hmm… jaká zásilka? Nic si přeci nekupuju, chci jen změnit tarif. Jářku, asi to mají nějaké pomatené, to asi nic nepřijede.

Pár dní na to (minulý týden) zvoní telefon:

<DPD:> „Dobrý den, přivezeme vám zítra balík, buďte doma mezi 13-16.“
<Já:> „No tak to mi zavolejte půl hodiny předem, ať tam stihnu dojet, nepočítal jsem s tim, že mi něco vůbec přijde, povaha objednávky tomu neodpovídala.“
<DPD:> „Hm, to my nevoláme, já to sem ale dám do poznámky řidičovi.“

Druhý den nikdo nepřijel, nikdo nevolal. Za týden sedím v práci a zvoní telefon:


<DPD:> „Dobrý den, DPD, tak jsem tady u vás doma, pojďte si pro balík.“
<Já:> „No to máte blbý, měl jste mít v poznámce, že mi máte volat alespoň půl hodiny předem. Teď se domů nedostanu, jsem v zaměstnání. A jedete o týden později.“
<DPD:> „Hm, voni na to na dispečinku serou, tak to si to nechte přesměrovat radši na jinou adresu, naschánou.“
<Já:> „Tak teda jo.“

Co z toho plyne? Že asi ještě neni to jednadvacáté století.

1.9.2008 1. září


Děti! Rychle zpátky do školních kamen!

17.8.2008 youtube

Neděle je od slova nedělat, že, ale i tak mi přišlo hloupé nic nedělat, tak jsem udělal: zde v mém videostopu, kde shromažďuji svá nejoblíbenější videa z Youtube, se velice často stávalo, že vložené video nešlo přehrát, zkrátka to zahlásilo "Video no longer available“. Z 95% případů to bylo proto, že jej někdo označil za copyrightované a to se pak přihodí taková věc, a sice že si ho už nejde vložit na web či blog. Decentním Googlovacím dotazem jsem si zjistil postup, jak tento příznak obejít. Pane inžinýre, pleji!
Ach jo, tak zas nic.

19.7.2008 rozhovor o češtině

Mění se čeština ještě nějak jinak?
Posunují se například významy některých slov a posunuje se tím třeba i hranice toho, co se pokládá za vulgární a co nikoli. Mým oblíbeným příkladem je slovo 'sranda'. Mnoho lidí už asi dneska necítí souvislost se slovem, z něhož je odvozeno. Pamatuji si nicméně, že když jsem byl malý, tak jsem to slovo slyšel ve školce a doma ho pak řekl babičce. A dostal jsem od ní facku.

Doc. RNDr. Karel Oliva, Ph.D., ředitel ÚJČ AV
rozhovor na iHeute.cz

6.7.2008 zpět z RfP

Tak už jsem vybalil zmuchlané oblečení z baťohu, vyklepal bláto z bot, nakopíroval do počítače fotky, snědl první normální domácí jídlo a uvařil si čaj, bez kterého jsem byl ty minulé tři dny značně nervózní. Na RfP festu se povedlo to zásadní: dobré počasí. Proto mě ani tak moc nemrzí ty uběhané nohy, ztuhlý krk a odřené rameno od fotobrašny.
Z běžně dostupných interpretů mne opět potěšili Tatabojs, kteří si mohli dovolit i přídavek, anžto hráli druhý den jako poslední. Velice velkým potěšením mi byla krátká řeč s Milanem Caisem, snad se mu budou líbit moje starší fotky z archivu.
Velkým překvapením pro mě byli Anglo-Indové Kissmet, na které jsem přešel byv vyhozen z focení nezajímavých Kabátů. Zajímavá fúze metalové kytary, tradičních indických motivů, ostrých bicích a perkusí. Jasným objevem se ale pro mne stali HOLY FUCK, čtyři kluci z Kanady, kteří si svými elektronickými hračičkami v tanečních riffech získali na svou stranu celý stan lidí. Konečně svěží vítr, ač ne z našich luhů a hájů.
Headlineři byli i letos tři — Kaiser Chiefs, které neposlouchám, ale zdáli se mi být celkem fajn, hezky to vypadalo a i to pěkně hrálo. Druhý den Offspring, kde zkrátka nechápu to davové šílenství, které vůbec neodpovídá tomu, že kapela byla na vrcholu před deseti lety. A navíc mě to nebavilo. Poslední den nastoupili Massive Attack a odehráli profesorsky precizní a také profesorsky chladný set, na kterém mne bavila především nosná baskytara a úžasná světelná projekce.

Moje statistiky:
Zmokl jsem: 1×
Cvaknul jsem spouští: 1244× (= 7,8 GB při 6 Mpix)
Foťák se mi zakousnul: 18×
Nafotil jsem vystoupení: 65
Kofola zdarma: 4×
Ethanolová intoxikace nehodná civilizované osoby: 1×

Produkce:
Vyselektovaných fotek: 870 (= 5,6 GB)
Doba zpracování: 8,5 hodiny
Výsledek: na webu festivalu (tři dny a extra galerie z prostředí)

2.7.2008 car hacking

Na internetu je všecko. Den před odjezdem na RfP do Hradce jsem byl vybaven starým, ale pro mne novým přibližovadlem na krátké vzdálenosti. Bylo sice v pěkném stavu, ale při generální prohlídce u správkaře aut byla jaksi odpojena autobaterie a vestavěné rádio už jen smutně hlásilo po zapnutí SAFE. A ani píp. Co bych to byl za audiofila, kdyby mi nehrálo v autě aspoň Country radio!? Zasedl jsem tedy ke Googlu a jal se lovit. Informace 1: odemykací číslo u auta z bazaru nebylo, z výrobního čísla se zjistit nedá. Po hodince a půl jsem ťukl hřebíček na hlavičku: databáze výrobních čísel a k nim odemykací kódy. Další dvě hodiny jsem se pokoušel odmontovat motor, prahy, kastli a další drobné díly, abych vyndal samotné rádio (a zjistil S/N). Nakonec jsem zjistil, že stačí vyšroubovat mikro imbusem zaslepovací šroubky a pletacími jehlicemi (4 ks) uvolnit západky. Číslo v databázi bylo, kód zafungoval a Duo Červánek rozeznělo staré plechy korábu dálnic. Na internetu je všecko.

23.6.2008 foto bz fest

16:27 Právě zpracovávám fotky z BandZone.cz festu, který proběhl o tomto víkendu v Doksech. První drobná ochutnávka zde v mojí galerii. Úplný rozsah bude k vidění až něco vymyslí mistr Hujer pro fotící bandzoňáky.
20:28 Start exportu CRW -> JPG
21:04 Zmenšení, vodoznak, masala chai मसाला चाय
21:14 Finishing, switching off, going home, drinking tea. Mission accomplished. 260 kousků, 27 MB.
07:22 Výroba popisků

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30