Deníček

9.11.2015 Koji

Jak jsem si předsevzal, tak jsem i učinil — z Tokya dorazily spory Aspergillus oryzae (neboli kōji-kin, neboli kropidlák rýžový), které jsem zasel do párou uvařené rýže arborio bohaté na proteiny. Po dvou dnech při kontrolované teplotě 31-36 °C krásně koji prorostlo a vytvořilo bloky sladkého voňavého rýžového startéru nabitého amylázou a proteázou. Začíná tedy opět měsíc nula, ve kterém nakládám další, mnohem pestřejší sadu miso past. Pak zase nezbude, než rok (a déle) čekat, až výsledek uzraje.

Je to neuvěřitelné, co lidi bez podrobné znalosti biochemie dokázali před staletími vynalézt. A pořád se od nich máme co učit. Mně se s domácími fermentacemi tak obrovsky rozrostly možnosti ochucování a vaření, že se mi o tom nikdy předtím ani nezdálo. To, co dovede tento Aspergillus vyprodukovat za paletu chutí, vydalo už na tisíce stránek vědeckých článků a knih. Zrovna jedu The Book Of Miso.

27.10.2015 Piccolo update

Projekt Piccolo Neexistuje měl vlastně od počátku provizorní úvodní stránku, dotažení do podoby (a obsahu), se kterou bych byl spokojen, mi trvalo jen tři roky. Nejvíc mě baví napojení na Facebook pomocí json odpovědi od API, takže tam běží i něco jako novinky. Responsibilita a přizpůsobení při tisku stránky jsou už snad samozřejmostí.

30.7.2015 Miso 2

Po 16 měsících jsem zkontroloval své cizrnové miso nastartované v dubnu 2014 enzymatickou plesnivou rýží koji a zjistil jsem, že už je hotové a použitelné.

Barva: k mé veliké radosti přešlo z barvy tmavě žluté do hnědožluté a vypotilo docela slušné množství tamari.

Vůně: mírná až střední vůně se podobá vůni zrajícího sýra, jako třeba dvouletá gouda.

Chuť: je prostě super! Ze slané cizrnové kaše s trochou sušené rýže se stalo několikarozměrné ochucovadlo totálně nacpané glutamanem (chuť umami), solí, sladkostí z rozbitých sacharidů a vůněmi zrání a fermentace.

Rozdíl oproti prodávanému misu je veliký — to moje nemá jemně pastovitou konzistenci, ale je hodně hrubé jak od cizrny, tak od nerozpadlých rýžových zrnek. Chutná mi ale víc — to kupované (byť BIO) je na můj vkus často cítit kovem a mořem. Toho si užiju v polévce dost, když přidám řasu wakame. Další komponenty jsou libovolné — kysaná zelenina, rybí maso, vařené luštěniny, vajíčko, rýžové nudle, bylinky, a to vše v různých libovolných kombinacích.

Začínám tedy jíst svou první várku a už teď mám nutkání podniknout příště něco odvážnějšího, na eBay se dá pořídit přímo kōji-kin!

5.6.2015 TV out

Zrušil jsem doma televizi (DVB-T PCI kartu) a vybral si strojek na domácí těstoviny. Pěkně 1:1 in/out. A k tomu pak ještě 7 kilo semolinové mouky. Domácí nudle jsou super. Dají se dělat vaječné, bezvaječné, se sodou na praní (ramen) a vůbec je s nimi legrace.

29.4.2015 Karlín

Kdo by mě letos hledal na páté sezóně Karlínských farmářských trhů ve stánku s filtrovanou kávou, tak bohužel, městská část to zabila a letos FT nepořádá. Třeba zase za rok!

26.3.2015 Maťomatic

Čím víc se zaklínám tím, že už nebudu dělat weby a začnu se hrabat víc v hlíně, tím víc se mi daří těch webů zprovozňovat. Dobrému bratru ve fermentaci Maťo Mišíkovi jsem spolupráci samozřejmě nemohl a nechtěl odmítnout, protože mě jeho výtvarné, hudební a filosoficko-gastronomické aktivity nesmírně hluboce oslovují a inspirují. Pro člověka tak mimořádně nadaného byla radost rok kódit motor a front-end osobního webu podle jeho přepečlivě vypiplaného grafického zadání, protože vím, že se na to místo budu rád často vracet a sledovat tu divotvornou dílnu.

9.3.2015 Aromix

Nebyla by to zimní sezóna, kdybych její dlouhé tmavé podvečery a zakaboněné víkendy nevyplnil programováním, ke kterému se nehodlám uchylovat v létě, když jde do osmi hodin lovit houby. Tentokrát si ségra vymyslela docela pěknou aplikaci, ve které by se měly dát míchat aromatické oleje použitelné třeba pro kosmetické nebo aromaterapeutické účely.

Natolik mě to nadchlo, že jsem tomu vymyslel rozhraní, logiku odbavení, objednávkový systém, vše pro maximální uživatelskou přívětivost, moje báječná žena nakreslila útulný design. Mnohokrát jsem si zavýskl, jak se mi to daří, několikrát jsem to vzteky málem rozšlapal, rozžvejkal a smazal, několikrát jsem udělal i několikadenní rollback a začal na dané problematice pracovat znovu s jiným přístupem jenom proto, abych se za týden zase vrátil k tomu původnímu. Za více jak 100 hodin čistého času vznikla spousta javascriptu, spousta jQuery a cookies, nějaké to PHP, mohutné CSS3, všechno pěkně beze švu našité do Wordpressu, a také obrovská fůra zbytečností, za které by mě mohli zdatnější kolegové kodéři jmenovat králem portálu Hovnokód.cz a já bych jim to neměl za zlé.

Je to ale na světě. Je to Aromix. Nemá to nic společného s budgetovou značkou Aro. A kdyby to byl Aromamix, tak to zní jako druid Panoramixm.

16.10.2014 Podzimní houby

Letošní houbařská sezóna ve středočeském kraji kulminuje nesmírnou silou, ale jen pro ty, kdo hledají i něco jiného, než bolety. Nastává ta úžasná pestrost, kterou nezastihneme v jiné roční době, od téměř každého rodu se najde alespoň jeden druh (krom tedy snad výhradně jarních smržovitých).

Jakou výhodu má snaha vzdát se obecně zajetých konvencí, že houba=hřib? Třeba že si nalovím po celý rok něco a nejsem omezen jen na letní měsíce. Vezměme si třeba vládce podzimního lesa — stročka trubkovitého. Jeho vlastnosti z něj činí naprostou überhoubu:

Svojí krásou a pestrostí mne nepřestávají houby fascinovat. Jsou pro mě jako Pokémoni — Gotta Catch Them All! Lze pochopit po zhlédnutí výborného filmu Nadějný rok, který vyobrazuje podobně praštěné hobbysty.

24.9.2014 Rival Sons

29.11.2014 Futurum Music Bar!

10.9.2014 Thyroid

Ode dneška se mě můžete ptát, jaký je život bez thyroidu. Doufám, že ho někde důstojně pohřbili a zahráli mu řádnej funébrmarš.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31