Deníček

19.7.2008 rozhovor o češtině

Mění se čeština ještě nějak jinak?
Posunují se například významy některých slov a posunuje se tím třeba i hranice toho, co se pokládá za vulgární a co nikoli. Mým oblíbeným příkladem je slovo 'sranda'. Mnoho lidí už asi dneska necítí souvislost se slovem, z něhož je odvozeno. Pamatuji si nicméně, že když jsem byl malý, tak jsem to slovo slyšel ve školce a doma ho pak řekl babičce. A dostal jsem od ní facku.

Doc. RNDr. Karel Oliva, Ph.D., ředitel ÚJČ AV
rozhovor na iHeute.cz

6.7.2008 zpět z RfP

Tak už jsem vybalil zmuchlané oblečení z baťohu, vyklepal bláto z bot, nakopíroval do počítače fotky, snědl první normální domácí jídlo a uvařil si čaj, bez kterého jsem byl ty minulé tři dny značně nervózní. Na RfP festu se povedlo to zásadní: dobré počasí. Proto mě ani tak moc nemrzí ty uběhané nohy, ztuhlý krk a odřené rameno od fotobrašny.
Z běžně dostupných interpretů mne opět potěšili Tatabojs, kteří si mohli dovolit i přídavek, anžto hráli druhý den jako poslední. Velice velkým potěšením mi byla krátká řeč s Milanem Caisem, snad se mu budou líbit moje starší fotky z archivu.
Velkým překvapením pro mě byli Anglo-Indové Kissmet, na které jsem přešel byv vyhozen z focení nezajímavých Kabátů. Zajímavá fúze metalové kytary, tradičních indických motivů, ostrých bicích a perkusí. Jasným objevem se ale pro mne stali HOLY FUCK, čtyři kluci z Kanady, kteří si svými elektronickými hračičkami v tanečních riffech získali na svou stranu celý stan lidí. Konečně svěží vítr, ač ne z našich luhů a hájů.
Headlineři byli i letos tři — Kaiser Chiefs, které neposlouchám, ale zdáli se mi být celkem fajn, hezky to vypadalo a i to pěkně hrálo. Druhý den Offspring, kde zkrátka nechápu to davové šílenství, které vůbec neodpovídá tomu, že kapela byla na vrcholu před deseti lety. A navíc mě to nebavilo. Poslední den nastoupili Massive Attack a odehráli profesorsky precizní a také profesorsky chladný set, na kterém mne bavila především nosná baskytara a úžasná světelná projekce.

Moje statistiky:
Zmokl jsem: 1×
Cvaknul jsem spouští: 1244× (= 7,8 GB při 6 Mpix)
Foťák se mi zakousnul: 18×
Nafotil jsem vystoupení: 65
Kofola zdarma: 4×
Ethanolová intoxikace nehodná civilizované osoby: 1×

Produkce:
Vyselektovaných fotek: 870 (= 5,6 GB)
Doba zpracování: 8,5 hodiny
Výsledek: na webu festivalu (tři dny a extra galerie z prostředí)

2.7.2008 car hacking

Na internetu je všecko. Den před odjezdem na RfP do Hradce jsem byl vybaven starým, ale pro mne novým přibližovadlem na krátké vzdálenosti. Bylo sice v pěkném stavu, ale při generální prohlídce u správkaře aut byla jaksi odpojena autobaterie a vestavěné rádio už jen smutně hlásilo po zapnutí SAFE. A ani píp. Co bych to byl za audiofila, kdyby mi nehrálo v autě aspoň Country radio!? Zasedl jsem tedy ke Googlu a jal se lovit. Informace 1: odemykací číslo u auta z bazaru nebylo, z výrobního čísla se zjistit nedá. Po hodince a půl jsem ťukl hřebíček na hlavičku: databáze výrobních čísel a k nim odemykací kódy. Další dvě hodiny jsem se pokoušel odmontovat motor, prahy, kastli a další drobné díly, abych vyndal samotné rádio (a zjistil S/N). Nakonec jsem zjistil, že stačí vyšroubovat mikro imbusem zaslepovací šroubky a pletacími jehlicemi (4 ks) uvolnit západky. Číslo v databázi bylo, kód zafungoval a Duo Červánek rozeznělo staré plechy korábu dálnic. Na internetu je všecko.

23.6.2008 foto bz fest

16:27 Právě zpracovávám fotky z BandZone.cz festu, který proběhl o tomto víkendu v Doksech. První drobná ochutnávka zde v mojí galerii. Úplný rozsah bude k vidění až něco vymyslí mistr Hujer pro fotící bandzoňáky.
20:28 Start exportu CRW -> JPG
21:04 Zmenšení, vodoznak, masala chai मसाला चाय
21:14 Finishing, switching off, going home, drinking tea. Mission accomplished. 260 kousků, 27 MB.
07:22 Výroba popisků

15.6.2008 espresso

Milí přátelé, rád bych se vrátil ještě jednou ke kávovému tématu. Ne že bych jednou návštěvou v profi kafárně zožrál všetkú múdrost sveta, ale velice mne zaujala správná terminologie kávových variant, které si běžně v kavárnách objednáváme. Vychází z toho, že tuná v Čechách jsme na tom bídně, ba téměř ostudně. A to jak na straně konzumentů, kteří si nedovedou objednat, tak na straně prodávajících, kteří nedovedou připravit (a vychovat). Iritovalo mne to o to více, když jsem pořád dostával černou břečku a chtěl jsem takové to silné, s pevnou pěnou a malým obsahem, a málokdy jsem měl pocit, že mi to fakt chutná. Krátký rychlokurz jsem si zapsal do článků pod názvem „Espresso pronto!“.

5.6.2008 soundblastery

Technologie dnes: po letech jsem si řekl, že vyzkouším, kam postoupily zvukové karty Creative. Bez bližšího zkoumání produktů jsem zamířil do nejnovější rodiny X-fi a pořídil X-fi Xtreme Audio za 600,- na Aukru. Až teprve po dokončení nákupu jsem zjistil, co je to za klumpr. Ve zkratce: v každé řadě karet Creative Sound Blaster (Live, Audigy i X-fi) je aspoň jeden model, který do rodiny nepatří, takové šméčko na lidi. Koho to zajímá, pokračuji podrobněji aktualizací ve svém starém článku Domácí audio.

30.5.2008 La Bohéme Café

Dnes jsem měl příležitost zúčastnit se soukromého semináře o výrobě a přípravě kávy v soukromé pražírně v Praze — Kunraticích, v malé domácí firmě La Bohéme Café (starší, ale výstižný report od pana C.). Místní specialista Jarda Tuček svým přátelům a přátelům přátel prezentuje výrobu, postupy a recepty, jak by měla vypadat ideální kávová kulturav Čechách. Na programu byla degustace sort (tzv. cupping), poté prohlídka pražícího zařízení a výklad principu pražení, následovala neuvěřitelná taškařice skupin soutěžících o nejlepší kopii výtězných profesionálních signature drinků z kávy, příprava překapávané kávy v úžasně alchymistickém vacuum potu a nakonec i příklad toho, jak má vypadat pravé, nezprzněné a nefalšované capuccino. Panem Cuketkou jsem byl upozorněn, že toto je to pravé a že po zbytek života budu jen trpět tím, jak se všude jinde vyrábí kavárenské bastardy. Už chápu proč.

Takže velké poděkování oběma Jardům, Ondrovi za pozvání, panu C. za doplňující výklad a zbytku posádky za kamarádskou účast. Fotoreport přiložen.

22.5.2008 vampýr

Nespustí-li se Vám po umytí na WC sušák na ruce, jste buď vampýr, anebo je to rozbitý.

15.5.2008 čeština jimm

Dnešním dnem přebírám oficiální překlad mobilního ICQ klienta Jimm, doufám, že mi vydrží stejně dlouho, jako překlad Mirandy.

7.5.2008 nový tradice

Kdo nestihl minulý týden staročeský tradiční zvyk líbání pod rozkvetlou třešní rozkvetlým trifidem, má možnost zítra dohonit resty — vyhlašuji novou staročeskou tradici, kdy je zapotřebí v rámci osvobozenecko-vlasteneckých oslav políbit ein gewehr (z.b. Feuerwaffe, Panzerkampfwagen, Nebelwerfer, SdKfz, Kugelblitz, V-2 oder nur Munition).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31